Zdecydowana większość osób rezygnuje z pracy na etacie oraz rozpoczyna prowadzenie własnej działalności po to by korzystać z nienormowanego czasu pracy i móc samodzielnie decydować o tym kiedy chce a kiedy nie chce spędzać czasu na wykonywaniu obowiązków. Tak wygląda teoria, w praktyce szybko okazuje się, że pracujemy jeszcze więcej, jeszcze częściej a wolne weekendy czy wieczory zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż wcześniej. 
 
Rozpoczynając pracę jako freelancer i rezygnując z etatu warto posiadać jakikolwiek potencjał klientów, którzy pozwolą nam odjąć element ogromnego stresu już na początku naszej działalności. Ułatwi nam to także przejście na większą niż dotychczas ilość wolnego czasu, który pojawi się niestety jedynie na początku. Właściwe zarządzanie czasem pozwoli nam na sprawniejsze wykonywanie obowiązków, możliwość obsługi większej liczby klientów a przede wszystkim brak obaw związanych z nadmiarem niewykonanych zadań.
 
 

Jak planować dzień jako freelancer?

Pierwszym krokiem, jaki wykonać powinniśmy na początku naszego dnia pracy jest przygotowanie pełnej listy zadań. Liczba obowiązków często sprawia, że zapominamy o części z nich, wykonujemy je w złej kolejności, co w efekcie prowadzi do marnowania czasu oraz nadmiernego stresu. Nasza lista zadań do wykonania podzielona zostać powinna według czasu, jaki potrzebujemy na ich wykonanie oraz stopnia trudności. Udało się? Można przystąpić do działania.
 
W pierwszej kolejności wykonać powinniśmy zadania najprostsze oraz wymagające od nas jak najmniej czasu oraz uwagi. W ten prosty sposób szybko okaże się, że już w pierwszej części dnia wykonaliśmy ponad połowę zaplanowanych obowiązków. Ma to znaczenie głównie psychologiczne, daje nam bowiem poczucie bardzo efektywnej pracy i nawet jeśli pozostałe zadania będą dla nas pewnym wyzwaniem, ich liczba nie będzie już stanowiła bariery nie do przejścia. Pozwoli nam to więc działać szybciej, efektywniej, skuteczniej.
 

Jak wygląda typowy dzień freelancera?

 
W naszym coworkingu w Toruniu często pytamy odwiedzających nas klientów w jaki sposób radzą sobie jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak zarządzają czasem, w jaki sposób decydują kiedy pracują a kiedy robią sobie dzień wolny. Pracę w miejscu takim jak coworking zgodnie wymieniają jako idealne rozwiązanie i ucieczkę od elementów rozpraszających w domu. Perspektywa pracy z łóżka bądź kanapy jest kusząca i tylko wyjście z domu może nam pomóc w produktywności.
 
Ilość czasu jaką poświęca się na pracę jako freelancer nie różni się od pracy na etacie. Zazwyczaj wręcz pracujemy znacznie więcej mając świadomość odpowiedzialności jaka na nas spada w kontekście nie tylko obsługi lecz także pozyskiwania klientów. Wielkim plusem jest natomiast możliwość takiego zaplanowania dnia, by w jego trakcie wykonać także wiele obowiązków z pracą niezwiązanych. Chociaż musimy podchodzić do tej kwestii z dużą dozą ostrożności, praca jako freelancer daje nam ogromne możliwości, z których warto korzystać.