Jeżeli trafiasz właśnie na ten artykuł oraz na stronę coworkingu prowadzonego w Toruniu jednego jesteśmy pewni. Albo prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą albo właśnie planujesz ją założyć. O plusach i minusach rozmawiać możemy godzinami, w jaki sposób natomiast taką działalność założyć? O czym musimy pamiętać aby zrobić to szybko i skutecznie, tak by zająć się właściwą pracą a nie stosem papierów i dokumentów?

Zacząć musimy od tego, że każda działalność zarobkowa, wykonywana stale i przynosząca stałe przychody nosi znamiona działalności gospodarczej. Jeżeli więc wykonywana przez nas praca wpisuje się w powyższy schemat nie mamy wyjścia, udać się powinniśmy do urzędu by spełnić nasze marzenia a więc… założyć firmę. Jeżeli chcemy urzędu unikać, możemy formularz CEIDG-1 dostarczyć listem poleconym poświadczonym notarialnie oraz elektronicznie, z użyciem podpisu kwalifikowanego. To pierwszy a zarazem najważniejszy krok.

Jak założyć jednoosobową działalność?

Kiedy już uda nam się załatwić pierwsze formalności kolejnym krokiem jest zdobycie Numeru Regon oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej. NIP niezbędny jest nam do celów podatkowych, na przykład w celu opłaty podatków od towarów i usług ( w przypadku płatnika VAT ). Numer REGON niezbędny jest nam natomiast w przypadku kontaktów z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie informacje znaleźć się muszą także na pieczęciach firmowych.

Pozostaje nam krok najtrudniejszy czyli wybór właściwej formy opodatkowania. Do wyboru mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym celu najlepiej jest udać się do księgowej, która od początku przeprowadzi nas przez cały proces oraz pomoże wybrać najefektywniejszą i relatywnie najbardziej opłacalną dla nas formę opodatkowania.

Jak prowadzić jednoosobową działalność?

Kiedy już za sobą mamy wszelkie formalności pozostaje nam najdłuższa część całej przygody z własną firmą, co w przypadku samodzielnego działania wymaga od nas dużo większej wiedzy, zaangażowania, umiejętności. Dotyczy to przede wszystkim znajomości kwestii związanych z księgowością ( nawet jeżeli korzystamy z usług biura rachunkowego ), różnych dziedzin prawa, marketingu, reklamy, sprzedaży, budowania marki osobistej, co w przypadku jednoosobowej działalności ma ogromne znaczenie dla naszych wyników. Czy jesteśmy w stanie wiedzieć to wszystko?

Oczywiście. Liczba dostępnych obecnie szkoleń na rynku, w wielu miejscach darmowych bądź w bardzo atrakcyjnej cenie, wystarczy nam by mała, jednoosobowa firma z Torunia zdobywała klientów z całej Polski, przy okazji świetnie radząc sobie z wszystkimi elementami dotyczącymi prowadzenia działalności. Warto korzystać także z książek oraz czasopism, których na rynku pojawia się coraz więcej. Prowadzenie firmy jednoosobowo jest wymagające, pozwala nam jednak na o wiele więcej możliwości niż praca na etacie.