Czas do szkoły! Przygotuj siebie i swoje dziecko na ten czas pełen wyzwań!

Zakończenie przedszkola i przejście do szkoły podstawowej jest jednym z najważniejszych momentów w życia małych dzieci. Wiąże się to z wieloma zmianami, które nie są łatwe. Okres szkolny to już nie czas nielimitowanych zabaw. Dzieci muszą się nauczyć i przyzwyczaić do spędzania w skupieniu 45 minut w ławce szkolnej. Dużą nowością są też Podręczniki (nauka), które od momentu wejścia w szkolne mury, będą towarzyszami aż do ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. To istotne, aby były one wsparciem nauki i były w stanie zainteresować najmłodszych treściami w sobie zawartymi. Przygotuj swoją pociechę na ten wyjątkowy czas.

Ćwiczenie czasu w skupieniu

Największym problemem dla dzieci jest spędzenie 45 minut w pełnym skupieniu i ciszy. Niewątpliwie jest to znaczne wyzwanie, jednak można się do tego odpowiednio przygotować. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem nauki w szkole ćwicz regularnie ze swoją pociechą zabawy w pełnym skupieniu. Takimi ćwiczeniami mogą być układanie puzzli czy klocków, kolorowanie czy wykonywanie prostych zadań logicznych. Takie regularne praktyki ułatwią przyswojenie się dziecka do spędzenia lekcji w spokoju.

Zabawy z kartami pracy

Na rynku dostępnych jest wiele kart pracy dla dzieci w różnym wieku. Takie ćwiczenia w formie zabawy ułatwi dzieciom przystosowanie się do późniejszej regularnej pracy z podręcznikami. Można też oswajać najmłodszych z prostymi czytankami i zadaniami typowymi dla pierwszych klas podstawówki. W ten sposób dzieci łatwiej przywykną do szkolnej codzienności z podręcznikami i zeszytami ćwiczeń.

Wcześniejsze wstawanie i kładzenie się spać

Przygotowanie na czas szkolny to nie tylko praca z podręcznikami i skupieniem, ale również regularne pobudki na wczesne poranne godziny. Czas w przedszkolu często był elastyczny i ściśle związany z możliwościami organizacyjnymi rodziców. W szkole obowiązuje konkretny plan lekcji, do którego każdy uczeń musi się przystosować. To szczególnie ważne, ponieważ w okresie wakacyjnym późniejsze układanie się spać staje się normą, a poranek nie jest niczym ograniczony. Wprowadzenie regularności do rutyny dziecka przed szkołą jest niezbędnym elementem przygotowań.